Glasilo Saveza udruženja građana oštećenog sluha i govora BiH

 

 

 MOSTOVI BROJ 4

 

 MOSTOVI BROJ 5

 

 MOSTOVI BROJ 6

  

 MOSTOVI BROJ 7

 

MOSTOVI BROJ 8/9

Sadržaj

Saradnici u ovom broju

 

  MOSTOVI BROJ 10

 

 

 

 

 

Znanstvenim skupom Istraž ivanja u edukcijsko - rehabilitacijskim znanostima započeo je 23.10.2002.g.  program obilježavanja 40. obljetnice Edukacijsko - rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Osnovan 1962. godine pod nazivom Fakultet za defektologiju, do danas je ostao jedina visokoškolska ustanova u Hrvatskoj u kojoj se školuju stručnjaci za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju osoba sa posebnim potrebama te organiziraju znanstvena istraživanja u tom području.

Danas Fakultet izvodi nastavnu i znanstveno-istraživačku djelatnost kroz dodiplomski, poslijediplomski i doktorski studij. Osposobljava studente za rad u prevenciji, dijagnostici, detekciji, edukaciji i rehabilitaciji u odgojno - obrazovnoj i kliničkoj praksi. Dodiplomski studij organiziran je u tri studijska smjera: logopedija (problematika poremećaja govorno - jezične komunikacije), poremećaji u pona- šanju i rehabilitacija (problematika mentalne retardacije, autizma, oštećenja vida, motoričkih poremećaja, kroničnih bolesti i art terapije). Poslijediplomski i doktor- ski studiji obrazuju znanstvenike koji će nastaviti istraživati i razvijati polje edukacijsko - rehabilitacijskih znanosti u svrhu unapređenja prakse i kvalitete života osoba s posebnim potrebama.

Interdisciplinarna znanstvena istraživanja stručnjaka ERF-a obogatila su spoznaje društvenih znanosti. Njihovoj je kvaliteti dijelom pridonio znanstveni skup o edukacijsko - rehabilitacijskim istra- živanjima koji ERF redovito organizira svake pete godine od 1978.

Ovaj, po redu šesti znanstveni skup uzeo je u obzir teme vezane uz suvremene trendove istraživanja s područja Logopedije (komunikacija, jezik, govor, glas); Poremećaja u ponašanju (prevencija, programi tretmana i posttretmana, socio-pedagoški rad); Mentalne retardacije i autizma (službe podrške u zajednici, procjena i programi, kvaliteta življenja, samozastupanje); Motoričkih pore- mećaja, kroničnih bolesti i art terapije (razvoj znanstvene discip- line, rana psihomotorna rehabili- tacija, kreativna terapija i art terapije, interdisciplinarna komuni- kacija i klinička istraživanja); Oštećenja sluha (komunikacija, edukacija i rehabilitacija, mentalno zdravlje, socijalna integracija) i Oštećenja vida (rane intervencije i obitelj, edukacijska i profesionalna integracija, dodatna oštećenja, rehabilitacija).

Osnovna svrha skupa bila je da razmjenom znanstvenih i stručnih spoznaja među ekspertima iz različitih zemalja, obogatimo spoznaje sviju nas. Možemo sa zadovoljstvom reći da je skup rasvijetlio nove pristupe u prevenciji, dijagnostici, terapiji, tretmanu i/ili rehabilitaciji te da će klinička primjena novih znanstvenih spoznaja svakako pridonjeti boljoj kvaliteti življenja osoba s posebnim potrebama.

Skup je okupio preko 400 stručnjaka iz Hrvatske i 11 zemalja svijeta s ukupno 230 usmenih izlaganja, radionica, okruglih stolova i poster prezentacija. Na skupu su po prvi put sudjelovali i studenti ERF-a u studentskoj sekciji s 15 izlaganja, radionicom i okruglim stolom te s nekoliko poster prezentacija.

Plenarna predavanja održali su profesori s uglednih inozemnih sveučilišta, eksperti u svojim znanstvenim područjima: prof.dr. Anton Došen (Nizozemska), prof.dr. James McGuire (Velika Britanija), prof.dr. William Gardner, prof.dr. Djuradj Stakic, prof.dr. Ronnie Wilbur, prof.dr. Stephen Viola, prof.dr. Joseph Moreno, prof.dr. James Malley, prof.dr. Mitchell Beck (svi iz SAD) i prof.dr. Johan Sundberg (Švedska),

U sklopu skupa održana je i izložba skulptura gluhoslijepe umjetnice Sanje Fališevac.

Budući da osobe s posebnim potrebama čine 10% opće populacije, znanstveno istraživačko i znanstveno - nastavno djelovanje ERF-a kao institucije koja promiče edukaciju, rehabilitaciju i kvalitetu života,     neophodan  je dio civilnog društva.

 

Doc. dr. sc. Ljubica Pribanić

 

 

Povratak na sadržaj